01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиФранцуската авто колекција на рели тркачот Ромањи, оди на аукција

Француската авто колекција на рели тркачот Ромањи, оди на аукција

Поранешниот Француски тркач и индустриски магнат, Ричар Ромањи, ја понуди на аукција својата спектакуларна колекција на автомобили со огромно историско значење.

Аукцијата се спроведува преку познатата француска аукциска куќа Artcurial, а целата палета на автомобили на Ромањи можете да ја видите на следниот линк.

Човекот кој учествувал на Релито Париз-Дакар најмалку 3 пати, очигледно е голем фан на автомобилите од неговата рдна земја, па затоа во својата понуда се сместени 37 Цитроени, 24 Пежоа и 13 Рено автомобили.

Аукцијата се затвара за 15 дена, а досега веќе се пријавени голем број на наддавачи.

Од “Француската флота” ги издвојуваме :

1961 Citroën DS 19

Oчекувана цена – 40.000 – 60.000 евра

1978 Citroën CX 2400 GTI

Oчекувана цена – 40.000 – 60.000 евра

1955 Citroën Traction 15

Oчекувана цена – 30.000 – 50.000 евра

1967 Citroën ID 21 Familiale

Oчекувана цена – 40.000 – 60.000 евра

1956 Peugeot 203 C cabriolet

Очекувана цена – 70.000 – 90.000 евра

1968 Citroën DS 20M

Очекувана цена – 24.000 – 36.000 евра

1968 Peugeot 404 Coupé 

Очекувана цена 25.000 – 35.000 евра

1973 Citroën DS 23

Очекувана цена 35.000 – 55.000 евра

1972 Citroën SM Carburateurs

Очекувана цена 35.000 – 55.000 евра

Во колекцијата се наоѓаат уште голем број на иконски модели од францускиот но и светскиот автомобилизам, а на крајот од листата на експонати, заинтересираните може за себе да изберат и неколку моторцикли од колекцијата на Ромањи.

А како бонус, во листата на автомобилите кои одат на аукција е и

1998 Toyota Land Cruiser PHZJ 75 Protoy

Очекувана цена од 70.000-130.000 евра

Останува да видиме, дали ова интересно парче автомобилска историја, ќе ги постигне проектираните цени на аукцијата.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...