01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиФокусот на BMW на Саемот во Минхен

Фокусот на BMW на Саемот во Минхен

Саемската манифестација во Минхен, на која по долга пауза повторно се собрани поголемиот број на европски производители на возила, е во полн ек.

Најистакнати, сосема очекувано се Германските брендови.

Меѓу нив, секако е и BMW, кој на 2021 IAA Mobility Саемот, во фокусот на својот настап пред новинарите, посетителите и јавноста ги става следните точки :

  • Забрзано темпо на борба против климатските промени
  • Посветеност кон јасната цел да се постигне целта од 1.5-степени
  • 50% намалување на CO2 емисијата до 2030 година
  • Над 40% намалување на CO2 емисиите за време на животниот циклус
  • Циркуларна економија – до 50% користење на секундарен материјал
  • E офанзива : Удвојување на волуменот на испорака на батериски ќелии во рок од 10 години, како резултат на планот да се произведат 10 милиони електрични возила
  • BMW i Vision Circular кој го демонстрира потенцијалот на возилото кое постојано е во циклус на материјали
  • Четири дополнителни концептни возила за пионерски чекори кон одржливата мобилност на две и четири тркала
  • Целосно електрични клучни модели BMW iX и BMW i4 кои ја слават својата премиера токму на саемот.
BMW i4
BMW Ix
- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...