01/10/2022
spot_img
домаСветЕвропски возови од прва класа

Европски возови од прва класа

Австриската национална железница, ги објави првите информации и фотографии од своите нови возови кои ќе се тркалаат по шините.

Новите возови се дел од NightJet дивизијата на Австриските железници, ќе циркулираат на подолги релации и ќе имаат и кабини за спиење.

Со овој луксуз… луксузни кабини со лизгачки врати кои се заклучуваат за поголема безбедност и приватност на патниците, удобни легла, бесплатен wi-fi, светла чија светлина се прилагодува… се очекува на овој вид на транспорт да му се вбризга нова енергија и да откине дел од бизнисот на авикомпаниите.

Првите 33 воза на NightJet, кои ја чинеа компанијата 700 милиони евра ќе ги поврзуваат европските престолнини – Виена, Будимпешта, Берлин, Рим, Милан и Цирих.

Според најавите цените ќе бидат конкурентни и ќе се движат од 50 до 100 евра.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...