05/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиДиректно од иднината. Audi Skysphere

Директно од иднината. Audi Skysphere

Германскиот бренд Audi, го исфрли својот нов спортски концепт за иднината кој го носи името Skysphere.

Електричниот кабриолет со затемнети стакла и агресивен футуристички дизајн, го менува својот облик, зависно од модот на управување во кој е вклучен. Постојат два основни режими – sports car mode и grand tour mode.

Кога Skysphere е во grand tour режим, возилото се издолжува за 25 сантиметри, со што се подобрува комфорот на патниците.

Фото – Audi

Audi веќе најави дека планира до 2033 година да произведува и испорачува само електрични возила, па овој концепт може да го сметаме како поглед во иднината на германскиот луксузен бренд.

Во моментов рангот на автономно возење на концептот е околу 500 км, што веројатно ќе се подобрува во следните години.

Кога автомобилот ќе биде ставен во режим на автономно возење, во ентериерот ќе се повлече и дигиталниот кокпит…. сето тоа во насока на зголемување на комфорот во возењето.

Фото – Audi

Од Audi изјавуваат дека Skysphere е првиот од три концепти, кои ќе ја отцртаат насоката на развојот на брендот во сферата на електрични возила.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...