05/10/2022
spot_img
домаМагазинЗа негоДанската полиција запленила Lamborghini од 270.000 евра

Данската полиција запленила Lamborghini од 270.000 евра

Повикувајќи се на новодонесениот закон од Март оваа година, според локалните медиуми, Данската полиција запленила еден суперавтомобил (Lamborghini Huracan) поради брзо возење.

Моќното Lambo, управувано од Ирачки граѓанин со место на живеење во Норвешка, било измерено од страна на Данските полицајци со брзина од 236 километри на час, на автопат на кој била дозволена максимална брзина од 130 km/h.

Да биде уште поголема трагедијата за сопственикот на бесното Lamborghini, брзиот возач своето ново милениче на тркала го купил пред само неколку часа во Германија. Во Данска бил на минување, кон својот дом во Норвешка.

Според актуелниот закон во Данска, полицијата има право да ги заплени автомобилите (но и сите останати видови на возила) од несовесните возачи кои ја нарушуваат безбедноста во сообраќајот.

Во прекршоците кај кои е легитимно да се заплени автомобилот (без оглед на тоа дали е управуван од сопственикот или не) и потоа да се продаде на аукција, влегуваат : возење под дејство на алкохол и екстремно надминување на дозволената брзина.

Покрај запленетиот суперавтомобил, несреќниот возач, се соочува и со казна – одземање на дозволата во рок од три години.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...