01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиЦентар за батерии на Opel во Раселсхајм

Центар за батерии на Opel во Раселсхајм

Во централата на Opel во Раселсхајм е лоциран специјален центар за проверка и поправка на високонапонски батерии за автомобили.

Центарот функционира повеќе од 10 години, а сега е одговорен и за поправка на сите литиум јонски батерии вградени во моделите на Opel – Opel Corsa-e, Mokka-e,  Combo-e, Vivaro-e и Zafira-e Life.

Ретко се случува батериите да откажат, но кога тоа ќе се случи, неопходно е истите да бидат истестирани и поправени од експерти во оваа област, вели Маркус Лот, директорот на инжинеринг.

Фото – Opel

Овој центар минатата година се погрижил за поправка на околу 100 батерии од цела Европа. Расипаните батерии доаѓаат во Раселсхајм каде се отвара запечатената кутија и се заменуваат испразнетите ќелии, по што поправената батерија се враќа кај клиентите.

Ако батериите се оштетени поради судар, во центарот има доволно обновени и освежени батерии, кои може да се набават и вградат во возилото.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...