05/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиBrabus го создаде "најбрзиот" SUV на светот

Brabus го создаде “најбрзиот” SUV на светот

Новиот набилдан SUV на Brabus е креиран на моделот Mercedes-AMG GLE 63S 4MATIC+ Coupe, а според познатиот Германски тјунер од него е извлечена максимална брзина од околу 330 km-h.

Ако се овие податоци точни и докажани, тогаш новиот Brabus (кој го носи името 900 Rocket Edition) и навистина може да се смета за најбрз SUV на светот. Вистинска ракета на патот!

Она што го направиле во фабриката за тјунирање е – зголемување на зафатнината на моторот од 3,982 cc на 4,407 cc, вградени се турбо единици со поголеми компресори, нова пумпа за гориво и поголеми издувни цевки кои водат до издувот направен од нерѓосувачки челик.

Со овие промени извлечена е моќност од дури 888 коњски сили со кои, според Brabus од нула до 100 километри на час, ќе се стигне за 3,2 секунди!

На вкупниот профил на мускулестиот SUV одлично му се вкомпонирани и моќните 24 инчни тркала со карбонски дискови.

Цената на овој спортски атлет, кој го украде вниманието на Монако Саемот за Јахти, е “скромни” – 447,322 долари !

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...