30/09/2022
spot_img
домаАвто ВестиBMW ги исфрла привремено екраните чувствителни на допир

BMW ги исфрла привремено екраните чувствителни на допир

И Баварскиот гигант, како и сите европски и светски прозводители на возила се соочуваат со најсериозната досега криза предизвикана од недостатокот на полупроводнички чипови.

А бидејќи тачскрин (чувствителните на допир) екрани имаат во себе чипови, BMW во Америка започнал да порачува и испорачува автомобили без овие додатоци.

Невградувањето на овој тачскрин екран не го загрозува работењето на iDrive infotainment системот на BMW кој може да се управува и преку вртливото копче на централната конзола.

Според информациите кои ги споделуваат на социјалните мрежи клиентите, BMW дури им нуди и на своите клиенти (оние кои веќе порачале возило или допрва сакаат да го порачаат) кредит од 500 долари кои може да се искористат за купување на некој друг елемент од опремата.

Оние кои не се сложуваат со оваа понуда, се соочуваат со проблеми на доцнење на испораката или целосна неможност да се предвиди рокот на испорака.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...