01/12/2022
spot_img
домаАвто ВестиBMW ги гасне рачните менувачи

BMW ги гасне рачните менувачи

Според последните информации кои Франк ван Мело, шефот на одделението M на BMW, ги споделил во последното интервју за CarBuzz, мануелните менувачи полека заминуваат во историјата.

Тие ќе бидат достапни до крајот на деценијата, главно кај моделите M2, M3 и М4, кај кои сеуште постои интерес кај фановите на BMW, а потоа ќе згаснат.

Причината за ова е што автоматските менувачи се полесни за ракување, а со најновите технолошки постигнувања, тие веќе не ја зголемуваат потрошувачката на гориво како порано.

Oд друга страна, на многу форуми, фановите и понатаму сакаат кај BMW да продолжат да се вградуваат и продаваат мануелните менувачи, па останува да видиме дали луѓето во Минхен ќе го послушаат нивниот крик.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...