05/10/2022
spot_img
домаМагазинЗа негоБлиндиран Rolls-Royce

Блиндиран Rolls-Royce

Кога ќе ги споите најлускузната автомобилска марка Rolls-Royce и Германскиот тјунер Klassen, добивате конечен производ во кој се одлично искомбинирани луксузот, комфорот и безбедноста.

Станува збор за блиндирана верзија на SUV моделот Cullinam.

Според податоците од тјунерот постигнато е ниво на заштита – CEN 1063 BR6.

Зајакнатите под и кров може да издржат симултан напад со рачни гранати, непробојното стакло штити од куршуми од пушка со повисок калибар, а страничните панели се исто така зајакнати за да обзбедат заштита од пенетрирање на куршуми.

Тврдината на тркала има и зајакната суспензија и ран флет гуми.

И покрај сите овие промени и зајакнувања екстериерот останува речиси идентичен како кај серискиот Culinam.

Во ентериерот се нудат неколку опции за персонализација, а задржано е и ѕвезденото небо направено од 1.344 фибер оптички влакненца кои трепкаат и личат на небо полно со ѕвезди.

Што се однесува до моторот, тука е 6.7-литарскиот V-12 со моќност од 563 hp.

Цената на еден ваков блиндиран луксузен автомобил е 833.000 евра.

Сериозно повисока сума, од блиндираната S-Класа на Mercedes за која пишувавме пред неколку месеци, а која чини околу 547.000 евра

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...