01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиBentley ја претстави новата Bentyaga

Bentley ја претстави новата Bentyaga

Го гледаме ли најспортскиот модел на Британскиот бренд Бентли?

Моделот Bentayga S беше претставен во вторникот наутро, и веднаш може да се забележи дека новата мускулеста форма на SUV-то изгледа навистина моќно.

Иако на прв поглед не можете да забележите огромни разлики со моделите Hybrid, V8 и Speed, како и секогаш, тајната се крие во деталите, а на деталите Bentley им посветил многу внимание.

Од она што може да се забележи, браниците (и предниот и задниот) се пониски, одзади е позициониран моќен спортски спојлер, моќно делуваат и темно обоените лед светла на предницата.

Однадвор спортски и мускулест, внатре елегантен и луксузен. Кабината е достапна во варијанти со 4, 5 и 7 седишта.

Кокпитот е составен од повеќе анимации во живо, кои се прилагодуваат на преференците на возачот.

Под хаубата е скриен V8 моторот со зафатнина од 4.0 литри и моќност од 542 коњски сили.

Вградени се огромен број на системи за активна и пасивна безбедност, како и специјално тјунираниот Sport driving mode, со чие активирање се прилагодува суспензијата, укрутува шасијата и подобрува реакцијата на воланот. Се’ она што му треба на еден агресивен спортски SUV.

Новиот Bentyaga S ќе чини околу 220.000 долари.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...