30/09/2022
spot_img
домаАвто ВестиБајден ќе ги стимулира автомобилите на струја

Бајден ќе ги стимулира автомобилите на струја

Новиот претседател на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, објави дека силно ќе ја поддржи индустријата на автомобили на електричен погон.

Тоа ќе го направи преку низа на мерки – од ширење на мрежата на полначи на струја, до специјални иницијативи за купувачите на возила на електричен погон.

Ако во моментов само 2% од автомобилите на Американските патишта се на електричен погон, амбициозниот план на Бајден предвидува до 2030 година, на електричните автомобили да отпаѓаат 50% од продажбата на нови возила.

За тоа ќе биде направена мрежа од 500.000 полначи, а ќе им се помага и на компаниите од домашната индустрија да се трансформираат полека и да започнат да произведуваат автомобили на електричен погон.

Како што најави Бајден и во обновувањето на огромните флоти на возила на државните органи и институции ќе им се дава предност на возилата на струја.

Со оваа низа на мерки се очекува да се намали емисијата на штетните гасови, која според проценките е со 60% одговорна за загадувањето на воздухот.

Оваа најавена политика е во сериозна колизија со политиката на претходникот Трамп, кој воопшто не ја стимулираше оваа индустрија. Напротив…

Автомобилските џинови во САД, и понатаму во својата гама исфрлаат големи SUV-ови и седани со големи мотори кои голтаат гориво и исфрлаат огромни количини на штетни материи во атмосферата.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...