01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиADAC ја избра најдобрата зимска гума со димензија 195/65 R15

ADAC ја избра најдобрата зимска гума со димензија 195/65 R15

Германскиот автомобилистички клуб – ADAC во своето последно тестирање за сезоната 2021/2022, за најдобра зимска гума во димензијата 195/65 R15 (која е сеуште една од најпопуларните димензии на гуми во нашата земја) ја избра гумата на Dunlop.

Се работи за моделот Dunlop SP Winter Response 2.

Интересно е дека во ADAC на второ место, во оваа димензија, беше избрана уште една гума (пневматик) од истата групација – Goodyear Ultra Grip 9+, со идентични 2,2 поени на тестот.

Следуваат и пневматиците на Michelin (Alpin 6) и Vredestein (Wintrack)

Треба да се потенцира дека методологијата на ADAC е точно утврдена и дефинирана и победникот се рангира зависно од комбинираните перформанси на гумата при што се бодуваат :

  • перформанси на влажна подлога (30% oд конечната оценка),
  • управливост на пат покриен со снег (20% од конечната оценка),
  • управување на сува подлога (15%),
  • управливост на замрзнати патеки (10% од конечната),
  • животен век (10%),
  • потрошувачка на гориво (10% ),
  • генерирана бучавост (5% of the final mark).

Интересен методологија, ако се земе предвид фактот дека кај нас, возачите сметаат дека зимската гума треба да испорача добри својства – само кога патот е покриен со снег или мраз.

Во тестирањето луѓето од ADAC тестираните пневматици ги купуваат во малопродажба (не од фабриката) што значи дека не е возможно манипулирање на перформансите од страна на производителот.

Конечната табела од тестирањето е следната :

MoделПоениФинална оценка
Dunlop SP Winter Response 22.2добра (gut)
Goodyear Ultra Grip 9+2.2добра (gut)
Michelin Alpin 62.3добра (gut)
Vredestein Wintrac2.3добра (gut)
BF Goodrich g-Force Winter 22.6задоволителна (befriedigend)
Continental WinterContact TS 8602.7задоволителна (befriedigend)
Bridgestone Blizzak LM0053.0задоволителна (befriedigend)
Falken Eurowinter HS013.0задоволителна (befriedigend)
Laufenn i FIT+ LW31+3.0задоволителна (befriedigend)
Maxxis Premitra Snow WP63.0задоволителна (befriedigend)
Yokohama BlueEarth *Winter V9063.1задоволителна (befriedigend)
Barum Polaris 53.2задоволителна (befriedigend)
Nokian WR Snowproof3.3задоволителна (befriedigend)
General Tire Altimax Winter 33.5задоволителна (befriedigend)
GT Radial Winterpro22.5задоволителна (befriedigend)
Kumho Wintercraft WP513.6задоволителна (ausreichend)

Бонус видео

Неодамна, пишувавме и за победникот на тестирањето на зимски гуми од страна на Auto Bild, во димензијата 205/55 R16 (уште една референтна димензија во нашата земја) – погледнете на следниот линк.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...